VÁSÁROLJ 10.000 FT FELETT ÉS MEGAJÁNDÉKOZUNK EGY 40.000 FT ÉRTÉKŰ ÉLMÉNYUTALVÁNNYAL!

Cikkek és hírek a babavilágból

Pozitív fegyelmezés – mi az és hogyan alkalmazzuk a gyakorlatban?

2022.06.05 11:37
Pozitív fegyelmezés – mi az és hogyan alkalmazzuk a gyakorlatban?

Egy módszer, amely arra ösztönözi a szülőket, hogy ne feledkezzenek meg arról, hogy gyermekeik sokkal jobban képesek kezelni önmagukat, mint azt valaha is gondoltuk volna. Azzal, hogy elmondod a gyereknek nyugodtan, hogy milyen hibákat követett el, és segítesz neki jóvátenni, azzal máris elindultál a pozitív fegyelmezés útján.

 

Pozitív fegyelmezés – mi az és hogyan alkalmazzuk a gyakorlatban?

Ha jó gyereket akarsz, légy jó szülő!

 

A pozitív fegyelmezés az a módszer, amivel a gyermekek nem megfelelő viselkedése finoman, de határozottan korrigálható. Lássuk mindezt gyakorlatban!

 

Egy módszer, amely arra ösztönözi a szülőket, hogy ne feledkezzenek meg arról, hogy gyermekeik sokkal jobban képesek kezelni önmagukat, mint azt valaha is gondoltuk volna. Azzal, hogy elmondod a gyereknek nyugodtan, hogy milyen hibákat követett el, és segítesz neki jóvátenni, azzal máris elindultál a pozitív fegyelmezés útján.

 

Az első legfontosabb dolog, mielőtt belemerülünk a témába az, hogy a gyereknek tudnia kell, hogy a szövetségese vagy. Hogy ott vagy mellette a nehéz pillanatokban és kész vagy segíteni ítélkezés nélkül.

 

„Amikor a fiam négyéves volt nagyon aranyos, de rosszalkodó is volt. Ha csak egy pillanatra is felügyelet nélkül maradt, valami történt. Eltört egy tányér, kiömlött valami a padlóra.” – meséli egy anyuka, ezt az oly sokak számára ismerős szituációt.

 

Valószínűleg sok anyuka tud azonosulni ezzel a történettel, különösen azok, akiknek nagyon aktív és kreatív gyereke van. Ha te is ezt a tábort erősíted tudnod kell, hogy a „rosszalkodás” bizonyos életkorban normálisnak tekinthető, nem szabad büntetni.

 

Ezeket a viselkedési formákat pozitív fegyelmezéssel ajánlott korrigálni. De hogyan valósítható meg ezt a fegyelem? Hogyan viselkedjünk ilyen helyzetekben? Mit mondjunk a gyermeknek?

 

Kommunikáció és határtalan nyugalom

 

Rajtakaptad a habbal és vízzel ellepet fürdőszobában, amikor az összes flakont kiöntötte? Vagy éppen filctollal művészkedik a lakás falain? Nyilvánvalóan büszkén mutatja neked a munkáját, de mit érzel ebben a pillanatban?

 

Az érzés nem kellemes, de a megoldás az, hogy amikor valami helytelent csinál szidás helyett alternatívákat kell találni. Félrehívni egy békés beszélgetésre, játszani egy kicsit, elmondani azt, hogy amit tett nem volt szép. Hagyni, hogy megnézze jobban az „alkotását”, majd újra átbeszélni, és végül lehetőséget adni neki, hogy helyrehozza, amit elrontott.

 

Attól függően, hogy mit csinált, te is segíthetsz neki kijavítani. Ha például összetört egy vázát, ragasszátok össze. Ha összepiszkította a falakat, segíts neki azokat is kitakarítani. A javítási folyamat során magyarázd el újra, hogy miért csinálta rosszul, és javasolj más játékokat, amelyek kielégítik a kreatív kíváncsiságát.

 

 

Aggódsz, hogy a pozitív fegyelmezés nem működik?

 

Talán bizalmatlanság gyötör, és azon tűnődsz, hogyan működhet ez a fajta hozzáállás. Végül is, tévedni emberi dolog. Még a gyermekek számára is. De eljön az idő, amikor a gyermek megmutatja, hogy tanult valamit a múltbeli tapasztalatokból, mégpedig csakis a te segítségeddel.

 

Egy másik példa! Ha minden falat filccel festett, akkor bizonyára kis festőnek érzi magát, nem igaz? Ezért kínálj neki alternatívaként több rajz- és festőeszközt, és mutasd meg neki, hol és hogyan festenek az igazi művészek.

 

Ha azt látod, hogy hajlamos összetörni a dolgokat a házban, akkor mindenképpen szüksége van arra, hogy energiát égessen el. Szerezz be neki mindenféle játékos sporteszközt, amivel tudtok játszani.

 

 

Miért jó a gyereknek ha rombol?

 

A gyerekek gyakran fokozott kíváncsiságot mutatnak, és hajlamosak túllépni a szüleik által felállított határokat. Ha kapcsolatot teremtesz vele, ahelyett hogy a büntetés mellett döntenél, összehasonlíthatatlanul jobb és hatékonyabb eredményeket fogsz elérni.

 

Bizonyára nem mindig könnyű nyugodtnak maradni és úgy tenni, mintha nem lenne probléma, amikor az összes falat feketére festette. Ezek azok az időszakok, amikor szükséged van arra, hogy nyugodtnak lásson.

 

Montessori aranyszabályai

 

Maria Montessori néhány aranyszabályt adott át, amivel jó ha te magad is tisztában vagy:

 

  • A gyerekek a környezetükből tanulnak.
  • Ha őszinte vagy, a gyerek is megtanulja, hogy az legyen.
  • Ha a gyermeket megalázzák, megtanulja, hogy bűntudatot érezzen.
  • Ha a gyermek barátságos légkörben él, és fontosnak érzi magát, megtanulja, hogyan találja meg a szeretetet ebben a világban.
  • Tiszteljük a gyermeket, ha hibázik, előbb-utóbb ki fogja javítani magát.


TUDTAD?

   Fő termékünket, a saját tervezésű láb- és kézszobor készítő szettjeinket már 2016 óta gyártjuk folyamatosan. A kezdetekben még BabaTappancs néven hoztuk forgalomba, de ahogy nőtt a viszonteladóink száma, úgy körvonalazódott egy új márkanév bevezetésére is az igény - így született meg az ÉnSzobrom brand. 

A BabaTappancs az évek alatt átalakult egy igazi on-line bababolttá és mára már gyakorlatilag mindent megtalálhatsz nálunk, amire egy szülőnek és gyermeknek szüksége lehet 0-8 éves korig. Velünk már az új családtag megszületése elött elkezdheted a babaszoba berendezését, hiszen bababútorokban sem szűkölködünk - mindenki megtalálja az igényeinek megfelelőt, legyen az rácsos babaágy, pelenkázó komód vagy akár a szülői ágy mellé helyezhető baböböl.

A ruhákat sem kell máshonnan beszerezned. Rugdalózó, body, napozók, gyermek pólók, kislány ruhák, szoknyák és egyéb ruházati kiegészítők szinte minden méretben és színvilágban - eredeti Disney és mesehősös mintákkal!

Végül, de nem utolsó sorban több tízezer játékból válogathatsz a család legapróbb tagja számára! Lego, Duplo és Playmobil szettek, kreatív - készségfejlesztő és társas játékok, plüss állatok, futóbiciklik és rollerek, kisautók és fiús játékok, babák és lányos játékok.

 

Rólunk írtátok: